Abdest nasıl alınır - Apdestin Farzları neler Abdest alınış şekli Resimli ve videolu anlatımı - Abdest nasıl alınır? sorusunun cevabı ile Abdestin Farzları neler? Namaz abdestinin alınış şekli ile ilgili resimli ve videolu anlatım Kamumanset.com haberimizde.

Abdest nasıl alınır - Apdestin Farzları neler Abdest alınış şekli Resimli ve videolu anlatımı - Müslümanlar için abdest almak oldukça önemlidir. İslamın beş şartından biri olan namazı kılmak yanında kuran okumak gibi bir çok ibadeti yapmadan önce yıkanmak ve temizlenmek gerekir. Bu da en iyi şekilde apdest almak ile olur. Bu nedenle ibadet yapmak isteyenlerin öncelike abdest alması gerekir. Abdest, belli organları usulüne uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suretiyle yapılan bir temizliktir. Abdest, her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak, yani maddî ve manevî bütün pislik ve mikroplardan uzak kalmak için İslam'ın emrretmiş olduğu önemli bir ibadettir. Peki, Abdest nasıl alınır? Her namazdan önce vücudu temizlemek ve yıkayıp meshetmek gerekmektedir. Yıkanma ve temizlenme anlamına gelen abdest ilk kez Farsça'dan dilimize geçmiştir. Ülkemizde bu isimle anılmakla birlikte diğer ülkelerde "vudu" da denilmektedir. Namaz kılmak için abdest yerine gereken durumlarda teyemmüm de edilmektedir. Bu durum özellikle hasta olanlarda, yolculuk yapıldığı vakitlerde ve su bulunamaması durumunda yapılır. Abdest farzları da en az abdest almak kadar önemlidir. Merak edenler ve öğrenmek isteyenler için abdest nasıl alınır yazılı anlatımı ve detayları Kamumanset.com'da.

Abdest nasıl alınır - Apdestin Farzları neler Abdest alınış şekli Resimli ve videolu anlatımı

ABDEST NASIL ALINIR?

İslamın beş şartından birisi de namaz kılmaktır. Namaz kılmak için ise öncelikle abdest alınması gerekmektedir. Bu yüzden bir çok kişi abdest nasıl alınır merak ediyor. Eğer abdest nasıl alınır yazılı anlatımı ile öğrenmek istiyorsanız aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz. Abdest almaya başlamadan önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" denilerek niyet edilir. Ve "Euzü billahi mineşşey-tanirracim, Bismillahirrahmanirrahim" dedikten sonra eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına ve kuru kalmamasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması gerekir. Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır. Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir. Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir. Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır. Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur. Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur. Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir. Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir. Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir. Sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır ve yıkamaya parmak uçlarından başlanır. Sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir. Abdest bitince ayakta kıbleye karşı "Kelime-i Şehadet" okunur.

ABDESTİN FARZLARI NELERDİR?

Abdestin farzları dört tanedir. Elleri dirseklere kadar kollarla birlikte yıkamak, yüz yıkamak, başın dörtte birini meshetmek ve topuklarıyla birlikte ayakları yıkamaktır. Abdest ile ilgili Maide Suresi'nde "Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yıkayın; yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi, başlarınızı meshedin, ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta, yahut yolculuk halinde bulunursanız, yahut biriniz tuvaletten gelirse, yahut da kadınlara dokunmuşsanız ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve ellerinizi onunla meshedin." denilmektedir.

ABDESTİN FARZLARI

1. Elleri dirseklere kadar kollarla birlikte yıkamak.

2. Yüzü yıkamak.

3. Başın dörtte birini meshetmek.

4. Topuklarıyla birlikte ayakları yıkamak.

ABDESTİN SÜNNETLERİ

1. Abdest almaya niyet etmek

2. Abdeste eûzü besmele ile başlamak.

3. Abdeste başlamadan önce elleri bileklere kadar yıkamak

Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı

4. Dişleri misvak veya fırça ile, yoksa parmaklar ile temizlemek.

5. Abdest organlarını peş peşe ara vermeden yıkamak.

6. Yıkanan organları ovmak.

7. Ağza üç kere su almak.

8. Oruçlu olmadığı zamanlarda gargara yapmak.

9. Burna üç kere su vermek ve sol elle sümkürmek.

10. Yıkanan her organı üç kere yıkamak.

11. Abdestte çift organları yıkamaya sağ organdan başlamak.

12. Eller ve ayaklarda yıkamaya parmak uçlarından başlamak.

13. Sakalı olanların sakalını hilallemesi.

14. Parmaktaki yüzüğü oynatarak suyun altına ulaşmasını temin etmek.

15. Kulakları meshetmek.

16. Boynu meshetmek.

17. Başın tamamını meshetmek.

18. Parmakların arasını hilallemek.

ABDEST NASIL ALINIR videolu ANLATIM