4. güçlendirici jab için kimler uygundur? NHS ile bahar Covid aşısı nasıl rezerve edilir? En savunmasız gruplardakiler, dördüncü aşıyı veya bazı insanlar için beşinci aşıyı yaptırmaya davet ediliyor. İkinci bir Covid-19 güçlendirici aşı  şu anda Birleşik Krallık'ta kullanıma sunuluyor.

Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir

4. güçlendirici jab için kimler uygundur? NHS ile bahar Covid aşısı nasıl rezerve edilir? En savunmasız gruplardakiler, dördüncü aşıyı veya bazı insanlar için beşinci aşıyı yaptırmaya davet ediliyor. İkinci bir Covid-19 güçlendirici aşı  şu anda Birleşik Krallık'ta kullanıma sunuluyor.

En savunmasız gruplardakiler, dördüncü aşıyı – veya bazı insanlar için beşinci – aşıyı yaptırmaya davet ediliyor .

Kısıtlamaların sona ermesi ve Omicron varyantının son derece bulaşıcı BA.2 dalının ortaya çıkması sayesinde vakalar ülke genelinde yeniden keskin bir şekilde yükseldikçe geliyor.

607.000'den fazla kişi  22 Mart'a kadar yedi gün içinde pozitif test bildirdi – önceki haftaya göre yüzde 36.8 artış. Hastaneye yatışlar da yüzde 25 arttı ve ölümler yüzde 8 arttı.

Vakaların artmasıyla birlikte, bahar güçlendirici hakkında bilmeniz gerekenler ve onu şu anda kimlerin alabileceği burada.

İlkbahar güçlendiricisi için kimler uygundur?

Bakımevi sakinleri, 75 yaş ve üzeri herkes ile 12 yaş ve üzeri bağışıklığı baskılanmış kişiler bahar aşısından yararlanabilecek.

Bazı bağışıklığı baskılanmış kişiler için bu, belirli sağlık koşullarına sahip kişilere ekstra dozlar verildiğinden beşinci aşısı olabilir.
Yetişkinlere ya Pfizer ya da Moderna aşıları sunulacak ve 12 ile 18 yaşları arasındakilere Pfizer aşısı yapılacak.

NHS ayrıca, ilk dozunuz olsa bile, henüz bir aşı için öne çıkmayanlar için aşı sunmaya devam ediyor.

Booster'ı nasıl rezerve edebilirim?

NHS Covid-19 aşı programı, aşılanmaları gerektiğinde insanlarla iletişime geçecektir.

Davet edildikten sonra, aşı randevularını NHS web sitesi aracılığıyla veya NHS 119'u arayarak çevrimiçi olarak rezerve edebilecekler.

Bu hafta yaklaşık 600.000 kişi davet edilecek ve toplamda yaklaşık beş milyon kişi bahar takviye dozu alabilecek.

NHS CEO'su Amanda Pritchard Pazar günü şunları söyledi: "NHS Covid-19 aşı programı insanları koronavirüsten koruma çabalarında durmadı - en savunmasız insanların yaklaşık beş milyonu bir bahar dozu almaya hak kazanacak ve yarından itibaren, biz uygun gruplara ek koruma sağlamaya başlayacak.

“Gönüllüler tarafından desteklenen personelimizin çabaları sayesinde milyonlarca insanı hızla koruduk. Bir sonraki meydan okumaya bir kez daha yükselecekler.

"NHS ile iletişime geçmenize gerek yok - korumanın 'bahar artışı' için uygun olduğunuzda, ülke çapında yüzlerce aşılama merkezinden birinden randevunuzu alabilmeniz için sizinle iletişime geçeceğiz."

Hükümet, yıl sonuna kadar dördüncü bir engelin herkese sunulabileceğini belirtti.

Geçen hafta Muhafazakar Parti konferansında konuşan Boris Johnson şunları söyledi : “Umarım hepiniz güçlendiricileriniz olmuştur? Dördüncü bir baskıya hazırlanıyoruz çünkü buna ihtiyacımız olacak.”

Sağlık Bakanı Sajid Javid, ITV'den Peston'a şunları söyledi : “Aşılar söz konusu olduğunda, klinisyenlerimizin tavsiyelerini haklı olarak aldığımızı düşünüyorum.

“JCVI [Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi] verilere çok, çok dikkatli bakıyor ve en son tavsiyeleri, ikinci bir takviye olması gerektiği - ya da buna dördüncü bir doz diyelim - ancak 75 yaşın üzerindekilere, bakım evleri, bağışıklığı baskılanmış olanlar.”

Bunun nihayetinde genel nüfusu kapsayacak şekilde genişletilip genişletilemeyeceği sorulduğunda, Bay Javid şunları söyledi: “Sanırım bir noktada yapacaklar… en son tavsiyeleri, bu yılın sonuna doğru, belki sonbaharda, çok daha fazla insanı harekete geçirmeye ihtiyaç olacak, ama bu tavsiyeyi bekleyeceğim."