2022 Porsche 718 Cayman GT4 RS | İngiltere İnceleme. Elbette Estoril'de gün ışığında epik bir deneyimdi - peki ya gerçek dünya? Geçen ayki sürüşle ilgili ilk yorum olduğu göz önüne alındığında, bir Porsche GT arabası piyasaya sürüldüğünde her zaman tartışıldığı gözler önünde.

2022 Porsche 718 Cayman GT4 RS | İngiltere İnceleme. Elbette Estoril'de gün ışığında epik bir deneyimdi - peki ya gerçek dünya? Geçen ayki sürüşle ilgili ilk yorum olduğu göz önüne alındığında, bir Porsche GT arabası piyasaya sürüldüğünde her zaman tartışıldığı ve bu kesinlikle benim EuroMillions hafta sonum olması gerektiği göz önüne alındığında, önce onu aradan çıkaralım: evet, eğer gitmediyseniz Liste fiyatından bir GT4 RS'i güvenceye alabiliyorsa, artık kesinlikle çok geç. Ve hayır, bir Porsche bayisinden veya başka bir yerden ikinci el almak kolay olmayacak. Bu yeni bir fenomen değil ve bu RS ile bitmeyecek. Hiç şüphesiz sahip olup da çok kullanmayarak para kazananlar olacaktır ki bu çok yazık. Yine de bunların hiçbiri, Porsche'nin son yıllardaki en heyecan verici üretim otomobillerinden birinin değerini düşürmemeli - o yüzden şimdilik bir kenara koymaya çalışalım.

Çünkü herhangi bir meraklı, teslim almak üzere olsanız da olmasanız da yeni GT4 RS'yi yolda kullanma fırsatını yakalayacaktır. Ayrıca, yoğun ve yavaş yollardaki uluslararası fırlatma rotası, otomobilin hakkını veremedi. Dolayısıyla, çalışkan gazeteciler olarak bir kez daha denememiz gerekiyordu. Ayrıca, elbette, RS'nin pistteki hayranlık uyandıran performansının, bir İngiliz B yolu olan sarsıcı dinamik meydan okuma tarafından bozulabileceği konusunda her zaman zayıf bir olasılık vardır.

Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil

Kesinlikle bir yarış pistinden ve benzer araba sürüsünden uzakta, daha da aptalca görünüyor, ayırıcısı görünüşte her taşı sıyırmaya ayarlanmış ve arka uç, Weissach paketinin bir parçası olarak alçakta asılı duran 935 tarzı bazukalarla saf yarış gibi görünüyor araba. GT4'e bakıp ne kadar vahşi olduğuna gülmemek neredeyse imkansız. Ön kemer eğik çizgileri olan bir şey nasıl bu kadar dramatik ve çeyrek pencereler yerine girişler üretebildi? RS, bir paletli arabanın bir inçlik deliğidir ve değerli küçük alana muazzam bir görsel etki sağlar. Bir koleksiyonda sadece ağzını açmaya gidiyor olsaydı, neredeyse hiç eksik hissetmezdin.

'Neredeyse' çünkü hiçbir alıcı direksiyon başında zaman harcamadan yatırım hakkını yerine getiremez. Ve dış görünüşün açıkça ima ettiği gibi, bu normal bir Porsche Cayman deneyiminden çok uzak. Bu, Cayman'ın 11'e dönüştüğü bir deneyim bile değil - ki tahmin etmesi kolay olurdu. RS dürüstçe bir GT4'ten, o arabanın normal bir Cayman'dan hissettiği kadar uzak hissediyor ve bunu ilk döner kavşakta anlayacaksınız. Azaltılmış yalıtım, her şeyi daha yüksek sesle yapar, sadece saygıdeğer düz altılıyı değil: frenleri, şanzıman ve diferansiyelin mekanik çapaklarını ve kemerlerde dolaşan genel yol döküntülerini duyabilirsiniz. O karbon kova koltuğuna Schroth koşum takımlarıyla sabitlendi - sesli uyarıdan kaçınmak için kemeri de unutmayın! - RS, yarış arabasının her santimini hissediyor. Sonuç olarak, onu bir banliyö yolunda sürmek biraz uygunsuz geliyor, deneyim bir Cayman'dan daha çok bir Exige'e benziyor. Sadece daha iyi bir sürüş pozisyonu ile.

Otoyollar çılgınca, orası kesin. Burada 295 bölümlü Michelin Cup 2'lerden, benzer lastiklerin normal bir GT4'te (muhtemelen yine azaltılmış yalıtım sayesinde) yaptığından daha fazla gürültü yayılıyor ve rüzgarlık, görüşün ciddi şekilde azaldığı anlamına geliyor. Motorun her zaman mevcut olduğu açıktır ve RS'yi böylesine canlandırıcı bir sürüş haline getiren vites sistemi, ulusal hız sınırının neredeyse tam olarak 3.000 dev/dak olduğu anlamına gelir; 81mph (veya birçok Euro hız sınırına göre 130kph) 3.500 rpm'dir ve bunu bileceksiniz. Stereo açılabilir ve bir Caterham'da vızıldamaya pek benzemez - ancak aynı şekilde bu, egzoz açıkken sadece bir GT4 ile karşılaştırılamaz. Her geçişte kulaklarınızın arkasında hırlayan düz altılı var; serseri sana o kedi gözünün hangi yılda bozulduğunu söyleyecek; ve daha agresif ön uç, tuhaf kamyon kanalını almaya meyillidir. Hiç dikkat etmeme tehlikesi yok, böyle koy. Ya da 'RS'nin ne anlama geldiğini unutmak...

Ardından tek şeritli bir yola çıkıyorsunuz. Açıkça çevre için tasarlanmasa da, otomobilin doğal kalitesi, deneyimden elde edilecek bazı alışılmadık eğlenceler olduğu anlamına geliyor. RS, her sıkıştırmayı aşacak gibi görünüyor, ancak en kötü kusurlarda bile kararlı soğukkanlılığını koruyor. Her Cayman gibi, kompakt ayak izi, küçük yollarda 911'den daha fazla evde hissetmesini sağlar ve direksiyon belki de amiral gemisinden daha sürükleyicidir. Ayrıca, gerçekten sansasyonel bir düz altılıdan asla esnek olamazsınız.

Motor, kamuya açık otoyolda destansı olmaya devam ediyor ve tüm güç bandını kullanırken vites belki daha da heyecan verici. Saniyede 8.000rpm ve 85mph'ye ulaşan 420hp GT4 ile aynı viteste 9.000rpm ve 70mph'ye ulaşan 500hp RS arasındaki fark olağanüstü, çünkü sizi devir aralığının en heyecan verici kısmına daha fazlası için yerleştiriyor. zamanın. Ve 5.000 rpm'den daha düşük bir hızda bile, girişler en harika gürültüyü, 4.0 litrelik gurgling'i, gargarayı ve birkaç santimetre uzakta tehditle burnunu çekmeyi sağlar. Bu arabayı 10.000 mil boyunca kullanabilirsiniz ve yine de en sonunda yeni motor sesleri buluyor olabilirsiniz. Evet, çoğu insan için çok gürültülü - ama gerçekten umursar mıydınız? Büyüklüğün huzurundasın.

Elbette, daha sert bir Porsche 718, engebeli bir yol için hiç şüphesiz daha az uygundur, ancak deneyime çok daha derinden bağlı olduğunuz için çekiş kontrolü titremesinin ne zaman geldiğini anlayacaksınız. RS, A-oyununuzu her zaman, her yerde talep ediyor - gerçekten farklı olmasını ister miydiniz? Elbette, kalpten, normal bir GT4 daha esnek ve belki de uzun bir süre boyunca daha eğlenceli olurdu, ancak aynı şekilde, kardeşinin aciliyetini veya yarı dengesiz doğasını - ne de sinirini toplayamıyor. - beraberinde gelen parçalayıcı heyecan.

Cayman deneyiminin büyük bir kısmında, sadece yoldaki bir 911 GT3 RS'den daha aptalca hissettirmekle kalmıyor, aynı zamanda deneyime daha fazla odaklanmak için bu seçeneklere - spor egzozu ve PASM amortisörlerin Spor modu - çok daha uzun süre dokunulmaz kalıyor. normalden daha. Daha alçakgönüllü Porsche'lerde etkinleştirildiğinde bu işlevler fark edilmeden gidebilir, burada böyle bir tehlike yoktur; egzoz, korna girişine kaçınılmaz, gümbürdeyen bir parlama getiriyor ve amortisörler, standart olarak zaten şiddetli bir şekilde kontrol edilen gövde hareketlerini daha da sıkılaştırıyor. Tolere edilebilir, sadece, yolda çok az fark edilebilir bir faydası varsa. 'Normal' deneyim yeterince sert.