2022 Ferrari 296 GTB | PH İnceleme Ferrari'nin yeni modeli özellikleri neler? Ferrari yeni modelinde ne gibi yeni özellikler var?

2022 Ferrari 296 GTB | PH İnceleme. 296 GTB'nin adı, çığır açan doğasının bir kısmını tanımlar: sadece altı silindirden 2,9 litre. Evet, 308'den bu yana ortadan motorlu tüm Ferrari Berlinetta'ların eş anlamlısı olan V8 kayıp. Onun yerine tamamen yeni, turboşarjlı bir V6 motor var - üreticinin tarihinde yarış veya rozeti kaldırılmış Dino dışında bir ilk. Bıçağın ikinci bükümü, bazılarının görebileceği gibi, eklenti potansiyeline sahip 'normal' bir Ferrari - 2,5 saatte şarj olabilen ve yalnızca elektrik gücüyle sizi 15 mil kadar taşıyabilen bir pil. Kutsallık mı? Belki, bakış açınıza bağlı olarak. Bunun Ferrari'nin saflığını azalttığını düşünenleri ikna etmek için, avantajları açıklamama izin verin: elektrik motoru SF90'lardan türetilmiştir ve V6'nın sunduğu 663hp'ye 167hp ekler. Bu, toplamda...bekleyin...830hp yapar. Başka bir deyişle, bir sürü cehennem. Bunu bir düşün. Bir F40'ın yaptığının iki katına çıkıyor.

Sürüş yönüne geçmeden önce, otomobilin konsepti ve tasarımıyla ilgili değinmeye değer pek çok ayrıntı var. Başlangıç ​​için, F163 adı verilen yeni motor. Çekirdeğinde, maksimum 8.500 rpm'de dönmesine izin veren, mükemmel bir şekilde dengelenmiş dönen kütlelere sahip dövme nitrür çelik krank mili bulunur. Bu bir numaralı kilit özellik. İki numaralı kilit özellik, ilk dövme işleminden sonra, V6'nın 120 derecelik krank açısını sağlamak için krankın üç kez ısıtılması ve bükülmesidir. Ve bu, birkaç nedenden dolayı seçilmiş olan oldukça geniş bir açı. Biri paketleme. Şasi içinde çok alçak konumlandırılmış - motor bölmesine baktığınızda inanılmayacak kadar alçak - ve bu, 296 GTB'nin ağırlık merkezinin F8'lerin 10 mm altına düşmesine katkıda bulunuyor.

Ek olarak, bu kadar geniş bir açıya sahip olmak, turboların V'nin içine yerleşebileceği anlamına gelir, bu da motorun kompaktlığına katkıda bulunur ve yanma odalarına gaz akışını kolaylaştırır. Aslında, yanma odası tasarımı, motorun tamamen yeni olmayan tek yönüdür. Konsept, motorun hacimsel verimliliğini en üst düzeye çıkaran merkezi bir buji ve girdap felsefesi ile SF90'lardan türetilmiştir. Vee'de eşit boyutta, ters yönde dönen iki IHI turboyu bulmak, herhangi bir gecikmeyi en aza indirerek yanıt vermede başka bir destektir. Bunlar akıllara durgunluk veren 180.000 rpm'de dönüyor ve gecikmeyi daha da azaltan bir itişle, F8'e takılan turbolardan daha az atalete sahip.

Ayrıca dikkate alınması gereken harmonikler de vardı. Ferrari'nin test sürüşü Raffaele De Simone'un açıkladığı gibi: "Bir Ferrari ile ruh, motordur." Ve 296'nın "arabadan her adım attığınızda yüzünüzde kocaman bir gülümseme" bırakma hedefine ulaşması için duygulu bir sese sahip olması gerekiyor. Böylece, 120 derecelik mimari simetrik bir ateşleme düzeni ve eşit uzunlukta, ayarlanmış egzoz manifoldları sağlar, bu da aralarında susturucu olmayan yüksek ayarlanmış, merkezi bir egzoz çıkışına yol açar (partikül filtresi vardır, ancak gürültü seviyesi gereksinimleri egzozdaki valfler kullanılarak karşılandı) Piccolo V12 takma adını aldı. Veya küçük V12. Yani Ferrari iyi bir ses çıkardığına inanıyor. Emin olmak için, egzoz notalarını sürücünün kafasının arkasındaki bir tüp aracılığıyla rezonans eden F8'den Sıcak Tüp sistemi eklendi.

Toki Kura Tarihleri İstanbul Belli Oldu Mu Toki İzmir, Ankara Kura Tarihleri Toki Kura Tarihleri İstanbul Belli Oldu Mu Toki İzmir, Ankara Kura Tarihleri

Bir V6 seçmek aynı zamanda kaldırım ağırlığına da yardımcı olur ve ağırlıktan tasarruf sağlayan birkaç başka eklenti vardır. Normalde Ferrari'nin motorlarının üzerinde oturduğunu gördüğünüz plenum odaları, silindir kafalarına yarı entegredir. Egzoz, paslanmaz çelikten daha fazla ısıya dayanıklı olmasının yanı sıra daha ince ve daha hafif yapılabilen Inconel'den yapılmıştır. Genel olarak, V6, F8'in V8'inden 30 kg daha hafiftir. Bu, 73 kg'ı aküye bağlı olan hibrit sistem tarafından eklenen 130 kg'ın dengelenmesine yardımcı olur. Bu, sürücünün arkasına aşağıda yerleştirilmiştir ve mükemmel teması sağlamak için lazerle kaynaklanmış seri halinde 80 hücreden oluşur.

Toplamda, 6kWh kullanılabilir kapasite ile 7.4kWh'dir. Çift rotorlu, tek statorlu motor, motor ve dişli kutusu arasına sıkıştırılmıştır ve güç ünitesinin toplam uzunluğuna sadece 54 mm ekler. Aktarma organlarından sorumlu olan Francesco Strati, "Bunu sadece 54 mm'ye entegre etmenin gerçekten zor olduğunu ve torku yönetebilen ve EV ile ICE arasında en yüksek hıza kadar sorunsuz geçiş yapabilen üç plakalı kuru bir debriyaj olduğunu belirtti. 4.000 rpm." Ayrıca bana hibrit paketi kontrol eden yazılımın kendi bünyesinde geliştirildiğini söyledi, çünkü "hazır yazılımlar bize aradığımız nihai performansı elde etme fırsatını vermezdi."

Aerodinamikçiler de meşguldü. 296 GTB'nin aero, 155mph'de 360 ​​kg'a kadar bastırma kuvveti üretir, bunların tümü, aracın üst yüzeyleri bariz eklentilerle dolup taşmaz. Tek yüksek seviyeli kanat, ilave 100 kg yere basma kuvveti eklemek için gerektiğinde yükselen küçük, aktif bir cihazdır. Geri kalanı, ön ayırıcının ortasındaki 'çay tepsisi' gibi cihazlarla birlikte teslim edilir. Bu, arabanın altında ön aksı aşağı çeken enerjili girdaplar yaratır. Bu, zeminin zemine yakınlığı ile maksimuma çıkarken, arka difüzör arka tekerlekleri aşağı yapıştırmakla ilgilenir. Çok sayıda sıra, aero paketini dengeli tutmaya yardımcı olur.

296 GTB'yi sürmeye ilk adımım, Assetto Fiorano paketiyle donatılmış bir arabada Monteblanco Pisti'ndeydi. Bu, 12 kg ağırlık tasarrufu, hafif amortisörler sayesinde, daha fazla karbon fiber ve Lexan arka cam ile Cup 4s yerine Michelin Cup 2 R lastikleri için pist odaklı içerir. Ve bana çarpan ilk şey, sığmadığım oldu. En azından kask takılıyken değil, çünkü başım yana eğikti. Yine de, yeni bir arabanız, yeni bir pistiniz varken ve eski F1 pilotu Marc Gene'yi kovalarken kim dik oturmalı? Ah, iyi olacak, karar verdim. Marc bana şunları söyleyene kadar: "296'yı Fiorano'da ilk kullandığımda, bir yol otomobili için bir yarış arabasına en yakın şey olduğunu düşündüm; arabanın fiziği - çok az direksiyon girdisi, frenleme.
Ayrıca dikkat çekici olan şey, tüm bunları konforlu ve grand tourer iken yapması. Yani Fransa'nın güneyine inmek için 296 GTB kullanmak isteseydiniz, yapabilirsiniz. Bir spor arabaya göre çok güzel gidiyor. Çok fazla rüzgar veya yol gürültüsü yok. Kasabada elektrikle sessizce süzülür ve siz olmadığınızda kaygan bir şekilde benzine geçer. Koltuklar rahat, güzelce yapılmış ve ince taneli İtalyan deriyle kaplanmış ve dışarıyı görebilirsiniz - en azından önden ve yanlardan dışarıyı görebilirsiniz. Ve geriye gidiyorsanız, size yolu gösterecek bir kamera var. Onunla yaşamak son derece kolay. Aslında bu benim küçük bir eleştirim: Spor arabalarımın biraz daha ham olmasını seviyorum.

Yine de pek çok insan yapmaz ve bu yüzden 296 GTB şaşırtıcı bir şeydir. Pistte korkunç derecede dikenli ve yol için çok hızlı olacağını düşündüm, ama ikisi de değildi. Pistte ulaşılabilir ve ondan uzakta hayranlık uyandırıcıydı. Öyle ki Monteblanco'ya döndüğümde bir süre sessizce oturup az önce yaşadıklarımı düşünmek zorunda kaldım. Bu kadar olağanüstü uç noktalara sahip bir araba, onları sadece sarhoş edici değil, aynı zamanda bir ölümlü için fethedilebilir bir şekilde nasıl sıralayabilir? Üstünlük için birbirleriyle savaşmak yerine, mükemmel bir uyum içinde çalışan insan ve makinenin tanımının bu olduğuna karar verdim. Bu açıdan Sevilla'nın Metropol Şemsiyesi gibi modern bir harikadır. Ve Ferrari'nin dünya mirası statüsüne tamamen layık.

Ferrari 296 GTB

Motor: 2.992cc, V6 çift turboşarjlı
Şanzıman: 8 vitesli çift kavramalı otomatik, arkadan çekişli
Güç (hp): 830 @ 8.000rpm
Tork (lb ft): 546 lb ft @ 6.250rpm 0-62mph
 2,9 sn
Azami hız: 205 mil
Ağırlık: 1.470 kg (Kuru)
MPG: 21,5
CO2: TBC
Fiyat: TBC £
Test edilen fiyat: 241.550 £